Gépfelújítás

Meglévő ipari rendszerek és gépek továbbfejlesztése, korszerűsítése

A támogatás hiányában kockázatossá váló operációs rendszerek frissítése biztonsági és kényelmi szempontból is elkerülhetetlen. Széleskörű ismeretekkel rendelkezünk az alábbi területeken:

  • Virtualizáció több platformon
  • Operációs rendszerek frissítése
  • Nem támogatott szoftverek és hardverek javítása
  • Szervizelt hardver elemek cseréje
  • Új technológiák integrálása
  • Kézi munkaállomások korszerűsítése.

Hogyan történik a rendszerek korszerűsítése?

1. PLC rendszer felújítása:

A gyártósort 2011-ben helyezték üzembe. Az összeszerelő munkaállomásokat (10 db) Siemens PLC alapú rendszer vezérli, amelyhez a Siemens HMI-k mellett egy LABVIEW nyelven írt központi szoftver is társul.

Az automatikus EOL tesztelőket egy NI PXI alapú rendszer vezérli, amelyhez a szoftver LABVIEW nyelven készült. A vonal eredeti gyártói támogatása megszűnt, 2014-ben az EOL tesztelők szoftverének teljes átírása vált szükségessé. A valós idejű vezérlést és mérést 2 National Instruments PXI végzi, a sorozat a perifériákkal a DeviceNet hálózaton keresztül kommunikál. Az EOL tesztelőkhöz érkező termékeket RfID információk alapján tesztelik és továbbítják az összeszerelő állomásra.

allomas_kiosztas

Másrészt az utólagos szerelés megbízhatósága nem volt elegendő, így 2021-ben az utólagos felszerelést vezérlő szoftvert és a kapcsolódó Siemens PLC programokat is jelentősen át kellett írni. Az eredetileg használt OPC-n és több kisebb egyedi protokollon alapuló protokollt egységes kommunikációs forma váltotta fel, és az összes kapcsolattartási mechanizmust (handshake) újratervezték.

2. CVI program átalakítás:

Az EOL teszter hardverének alkatrészellátása megszűnt, operációs rendszere elavult, így a rendszer korszerűsítése vált szükségessé.

A régi hardver

A régi hardver egy ISA / PCI busz P4 alaplap ISA busz digitális IO kártyával. A szoftverkörnyezet a Windows XP rendszeren futó CVI 5.0 volt.

Az új konfiguráció Windows 10-en alapul, és a LabWindows CVI 2009 SP1 fejlesztői környezettel fut. A Multi IO kártya és a CAN busz kártya mellé két PCIe Digital IO kártya került.

A teljes leírás itt érhető el: Link

3. Linux alapú virtualizáció

Az Omega Byte Kft. egyik szakterülete az, hogy az általuk felügyelt számítógépeknek, amelyeken a termelés szempontjából kritikus alkalmazások és a kapcsolódó mérések futnak, mindig üzemképeseknek kell lenniük. Ez adott esetben nem csak egy-egy kártya cseréjét, hanem a komplett vezérlő számítógép cseréjét is jelentheti. A 2014. április 14-én hivatalosan is véget érő Windows XP támogatásnak - és egy korszak végének - köszönhetően ez utóbbira több gépen is lehet számítani a jövőben, ami sajnos megnehezíti a szóban forgó készülékek üzemeltetését. A PC-kbe telepített bővítőkártyák sok esetben nem támogatják a Windows XP-nél újabb operációs rendszereket, mivel azokat valamikor a Win95 - Win98 időszakban (több mint 20 éve) vásárolták.

További probléma, hogy a fent említett kártyák cseréjéhez a komplett gyártósort át kellene programozni, ami igen költséges és időigényes – hozzátéve, hogy mindezt egyetlen lezuhant számítógép miatt kellene megtenni.

A helyzetre preferált megoldásunk a virtuális környezetben futó Windows XP, amely hosszú távon is működőképes lehet. Egy-két kivételtől eltekintve mindenféle eszköz virtualizálható, ráadásul az alatta lévő fizikai réteg egy-két feltétel betartásával bármikor lecserélhető.

A teljes leírás itt érhető el: Link